اگر همین حالا از شما بپرسند دو مرورگر پرکاربرد رو نام ببرید به احتمال 90 درصد شما پاسخی جز کروم و فایرفاکس نخواهید داشت. در سال های اخیر مرورگر گوگل کروم با ظاهر ساده و سرعت بالا جای خود را در میان کاربران به خوبی باز کرده است به طوری که دیگر کمتر سراغی از دیگر مرورگر ها گرفته می شود با این حال اگر چه فایرفاکس از دوران اوج خود فاصله گرفته اما هنوز هم کارابران و طرفداران خودش را دارد و تلاش می کند سهم خود را از بازار پس بگیرد. نسخه 57 فایرفاکس یا فایرفاکس کوانتوم نتیجه همین تلاش هست که فایر فاکس را متحول کرده است. در ادامه قصد داریم تا ویژگی های این نسخه جدید را مورد بررسی قرار دهیم و شما را با این مرورگر فوقالعاده آشنا کنیم. در ادامه با پیانتک همراه باشید.

بررسی و دانلود فایرفاکس کوانتوم - روباه کوانتومی

خداحافظ،افزونه های قدیمی

اگر قرار باشد ویژگی های نسخه کوانتوم فایرفاکس را در یک جمله توصیف کرد می توان گفت:

با تمام تغییرات ایجاد شده فایرفاکس مجبور بود از کمی از گذشته خود فاصله بگیرد. در این نسخه بیشتر افزونه های قدیمی فایرفاکس که در XUL نوشته میشدند دیگر پشتیبانی نمی شوند. شما با نصب نسخه کوانتوم فایرفاکس با افزونه های قدیمی خداحافظی میکنید؛ با یک مرورگر چند پردازشی آشنا می شوید؛ به ظاهری خاص و زیبا سلام می کنید و از سرعت بالای این نسخه لذت می برید.

در این نسخه تنها از افزونه های وبی پشتیبانی می شود که متاسفانه توانایی های محدودی دارند که نظیر آن ها را در کروم و اج دیده اید. فایرفاکس مدت زیادی بود که از افزونه های سنتی به همراه افزونه های وبی پشتیبانی می کرد. بسیاری از افزونه هایی که در نسخه قدیمی فایرفاکس استفاده می کردید. ممکن است وبی باشند و به فعالیتشان ادامه دهند با این حال باید با برخی افزونه های قدیمی خداحافطی کنیم.

شما میتوانید با باز کردن منو و کلیک روی Add-Ons میتوانید وضعیت افزونه های خود را پیگیری کنید.

من یک مرورگر چند پردازشی هستم

بررسی و دانلود فایرفاکس کوانتوم - روباه کوانتومی

در گذشته فایرفاکس هرچیزی را در پردازشی واحد استفاده می کرد. در این صورت اختلال در یکی از صفحات وب، باعث اختلال در تمام مرورگر میشد. از نسخه 54 به بعد فایرفاکس از دوپردازش استفاده می کرد: یکی برای رابط کاربری و دیگری برای صفحات وب، اما در فایرفاکس کوانتوم از پردازش های بیشتری استفاده می شود با این حال فایرفاکس یک کپی از گوگل کروم نیست که برای هر صفحه پردازشی جدا در نظر بگیرد. فایرفاکس کوانتوم به طور پیش فرض از چهار پردازش حداکثری برای صفحات وب استفاده می کند که موزیلا این میزان مناسب می داند با این حال شما می توانید پردازش ها را پیکربندی و اگر بخواهید آن ها را کم و زیاد کنید.برای این کار وارد Options شوید و به قسمت Performane بروید و تیک گزینه Use recommended performance setting بردارید و تنظیمات Content process limit را تغییر دهید. به این ترتیب می توانید رابطه مرورگر و حافطه کامپیوتر خود را تنظیم کنید.

سلام مرورگر زیبای من، سلام طراحی فوتون

بررسی و دانلود فایرفاکس کوانتوم - روباه کوانتومی

فایرفاکس جدید از نطر ظاهری نیز تفاوت های زیادی پیدا کرده است. رابط کاربری نسخه پیشین فایرفاکس جای خود به چیزی داده است که موزیلا آن را طراحی فوتون می خواند. نسخه کوانتوم در نمایشگر های DPI (تعداد نقطه در یک اینچ) بالا بهتر کار می کند. اگر از صفحه نمایشگر لمسی استفاده می کنید، فهرست های فایرفاکس به طور خود به خود و تنها با لمس کاربر بزرگ می شوند. نوار ابزار فایرفاکس هنوز هم قابلیت شخصی سازی را دارد. البته برخی معتقدند که طرح جدید فایرفاکس شبیه کروم است. به علاوه در فایرفاکس جدید بخشی به نام Libarary وجود دارد که در آن بخش هایی مانند دانلود ها، بوک مارک ها و تاریخچه های جست و جو ها را می یابید. تغییر مشهود دیگر استفاده از گوگل به عنوان موتور پیش فرض فایرفاکس کوانتوم است.

سرعت بیشتر، وقت آزاد بیشتر، طلای بیشتر

بررسی و دانلود فایرفاکس کوانتوم - روباه کوانتومی

حتما تابحال این ضرب المثل را شنیده اید که وقت طلاست. در نسخه کوانتوم، موزیلا سعی کرده از فرصت های ما به خوبی حفاطت کند. در نسخه جدید براساس تست های انجام شده سرعت دوبرابر بیشتر از نسخه 52 است. این عملکرد به خوبی نمایش صفحات مرورگر،بالا و پایین کردن صفحات وب و جابجایی بین آن ها قابل مشاهده است.

فایرفاکس کوانتوم تکنولوژی جدیدش را از پروژه تحقیقاتی servo (پروژه جست و جو های موازی) دریافت کرده است. موزیلا قصد دارد تا به تدریج با تکنولوژی سریع تر و جدیتر servo جایگزین فناوری سنتی مرورگر های قدیمی اش کند. در فایرفاکس 57 موتور کوانتوم CSS (که استایلو هم نامیده می شود) با موتور عادی موزیلا ادغام شده است.

این موتور می تواند در میان هسته های چندین CPU موازی اجرا شود تا به نحو بهتری از CPU های چند هسته ای مدرن استفاده کند. به زبان ساده فایرفاکس در نسخه کوانتوم جدیدتر و سریعتر است و میتواند خیالتان را از نطر سرعت راحت کنند.

روباه کوانتومی یا موجود کرومی؟

توسعه دهندگان فایرفاکس ادعا می کنند 30 درصد کمتر از کروم از حافطه رم استفاده می کند. با این حال آزمایش ها نشان می دهد که در کاربر عادی، تفاوت کمتر این مقدار است. با این حال تصمیم با خودتان است اما اگر می خواهید همراه استفاده از نرم افزار های سنگین، در اینترنت نیز به دنبال چیز های مورد نیازتان بگردید پیشنهاد می کنیم که از فایرفاکس استفاده کنید.

شما فایرفاکس کوانتوم را چطور ارزیابی می کنید؟