جیلبریک واژه‌ای است که شاید بارها شنیده باشید. با انجام دادن این کار محدودیت‌های اپل از روی دستگاه‌های iOS برداشته می‌شود تا کاربر بتواند اپلیکیشن‌های خارج از اپ استور هم روی دستگاه خود نصب کند.

جیلبریک، فرآیندی نرم افزاری است که دسترسی به فایل های سیستمی iOS را فراهم می سازد و به این ترتیب شما می توانید برخی از آنها را با توجه به نیازهای خود تغییر دهید. در واقع با جیلبریک میتوان از قدرت واقعی ایفون بهرمند شد.jailbreak-ios

جیلبریک کردن درواقع شبیه روت (Root) کردن اندروید است. در حالت عادی دستگاه‌هایی که از سیستم عامل iOS استفاده می‌کنند تنها قادرند اپلیکیشن‌ها را از فروشگاه اپ استور نصب کنند، اما با جیلبریک کردن یا شکستن قفل iOS این امکان برای کاربر فراهم می‌شود که بتواند اپلکیشن‌های دیگری هم روی گوشی خود نصب کند که به دلایلی از اپ استور پس زده شده‌اند و همچنین با اضافه کردن توییک بتواند ویژگی‌ها و قابلیت‌های دستگاه خود را ارتقا بخشد.

root-android

با وجود اینکه جیلبریک کردن راه شما را برای نصب اپلیکیشن‌های بیشتر از مارکت‌هایی مثل Cydia باز می‌کند، باید توجه داشته باشید که اپل بر این اپلیکیشن‌ها هیچ‌گونه نظارتی ندارد؛ درنتیجه بدافزارهای مختلف خیلی راحت می‌توانند دستگاهتان را آلوده کنند و به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کنند.

Cidya چیست

اولین برنامه‌ای که بعد از جیل بریک کردن بر روی دستگاه نصب می‌شود، Cydia است. و شما میتوانید با برنامه Cidya برنامه های دیگری نصب کنید.

iOS-7-Cydia-Icon-2

تفاوت (Cidya) با (Appstore)

یکی از بهترین امکانات (Cidya) نصب رایگان برنامه های پولی (AppStore) میباشد.

 

 

Screen-Shot-2012-09-30-at-4.09.39-PM

گارانتی

جیلبریک نیز مانند روت(Root) موجب بدون گارانتی شدن گوشی میشود و شما نمیتوانید از خدمات رایگان اپل استفاده کنید.

asiasazan468