در نظر سنجی سالانه پیانتک درباره اطلاعات عمومی تکنولوژی شرکت کنید.

مایکروسافتنگاه اول

نگاه اول – سرفیس های 2018 مایکروسافت کمتر از آنچه در برابر اپل انتظار می رفت

نگاه اول - سرفیس های 2018 مایکروسافت کمتر از آنچه در برابر اپل انتظار می رفت


نظرسنجی سالانه پیانتک

مایکروسافت در یک رویداد که دوم اکتبر 2018 در شهر نیویورک برگزار کرد و یک رویداد اختصاصی برای خبرنگاران حاضر در سالن بود و پخش زنده برای آن در نظر گرفته نشده بود از سه نسل جدید محصولات سرفیس یعنی سرفیس لپ تاپ 2، سرفیس پرو 6 و سرفیس استودیو 2 در کنار یک عضو جدید با نام سرفیس هدفون (Surface Headphones) رونمایی کرد. تغییرات سرفیس های جدید نسبت به نسل گذشته زیاد نبود و مخصوصا از آنچه انتظار می رفت مایکروسافت در برابر مک های اپل به نمایش بگذارد کمتر بود. در ادامه با پیانتک همراه باشید تا نگاهی به هر کدام از محصولات رونمایی شده داشته باشیم.

1- سرفیس لپ تاپ 2

نگاه اول - سرفیس های 2018 مایکروسافت کمتر از آنچه در برابر اپل انتظار می رفتسرفیس لپ تاپ محصولی است که مایکروسافت اولین بار در بهار سال 2017 از آن رونمایی کرد که به عنوان یک لپ تاپ کلاسیک و متفاوت از سرفیس پرو و سرفیس بوک باید آن را شناخت. چرا که سرفیس پرو و سرفیس بوک جزو دستگاه های هیبریدی پیوند دهنده خانواده تبلت و لپ تاپ به شمار می روند در حالی که سرفیس لپ تاپ این گونه نیست و تنها یک لپ تاپ کلاسیک است و کاربرد لپ تاپی دارد.

سرفیس لپ تاپ را می توان به نوعی یکی از متفاوت ترین لپ تاپ های کلاسیک حال حاضر جهان دانست چرا که این لپ تاپ تنها لپ تاپ کلاسیک دنیاست که از پوشش آلکانتارا به جای فلز برای بخش زیر کیبورد و تاچ پد آن استفاده شده که حس متفاوتی را به کاربر القا می کند. البته مایکروسافت پیش از سرفیس لپ تاپ نیز از آلکانتارا به عنوان کیبورد Signature سرفیس پرو 4 استفاده کرده بود اما به عنوان یک کیبورد جدا شونده و نه یک کیبورد لپ تاپ کلاسیک و به همین علت کیبورد سرفیس لپ تاپ را متمایز از سرفیس پرو دانست.

اما از این ها که بگذریم مایکروسافت دوم اکتبر سال جاری میلادی بعد از تقریبا 1 سال و چند ماه از معرفی اولین نسل سرفیس لپ تاپ به معرفی نسل دوم آن با عنوان سرفیس لپ تاپ 2 پرداخت. نسل دوم سرفیس لپ تاپ تنها تغییری که داشته مجهز شدن به نسل هشتم پردازنده اینتل Core i5 و Core i7 و اضافه شدن رنگ جدید مشکی به رنگ بندی آن و استفاده از ویندوز 10 Home به جای S Mode بوده که البته به گفته مایکروسافت با همین تغییر کوچک این لپ تاپ 85 درصد نسبت به نسل قبلی خود سریعتر شده و بهینه سازی بهتری با ویندوز پیدا کرده است.

همچنین در نسل جدید این لپ تاپ در کنار پردازنده های مرکزی نسل هشتم اینتل از پردازنده های گرافیکی تجمیعی قوی تر Intel® UHD Graphics 620 که قدرت گرافیکی این لپ تاپ را نیز نسبت به نسل گذشته افزایش داده است. سرفیس لپ تاپ را به طور کلی می توان رقیبی برای مک بوک ایر و البته بیشتر رقیبی برای مک بوک پرو 13 اینچ دانست. یک لپ تاپ سبک اما قدرتمند و ظریف که مشابه چیزی است که اپل در مک بوک پرو 13 اینچی به کار میگیرد.

با اینکه مشخصات سرفیس لپ تاپ 2 به مک بوک پرو 13 اینچ نزدیک است اما پورت تاندربولت در سرفیس لپ تاپ 2 دیده نمی شود که امکان اتصال به کارت گرافیک اکسترنال را از این لپ تاپ صلب می کند در حالی که مک بوک پرو با این قابلیت می تواند به قدرت گرافیکی بسیار بیشتری دست پیدا کند و همچنین مک بوک پرو 13 اینچ از آپشن حافظه بیشتر تا 2 ترابایت بهره مند است که سرفیس لپ تاپ 2 تنها تا 1 ترابایت آن را دارد. اما سرفیس لپ تاپ 2 نیز ویژگی های دارد که می تواند آن را از مک بوک پرو 13 اینچ 2018 متمایز کند که از جمله این ویژگی ها می توان به وزن نسبتا سبک تر و بدنه باریک تر، تقریبا 45 درصد شارژدهی باتری بیشتر و تنوع پورت بیشتر اشاره کرد.

قیمت سرفیس لپ تاپ 2 نسبت به نسل گذشته تغییری نکرده و از قیمت 999 دلار با مشخصات پردازنده Core i5 و 8 گیگابایت حافظه رم و 128 گیگابایت حافظه داخلی SSD شروع شده و به قیمت 2699 دلار با مشخصات پردازنده Core i7 و 16 گیگابایت حافظه رم و 1 ترابایت حافظه SSD ختم می شود.

2- سرفیس پرو 6

نگاه اول - سرفیس های 2018 مایکروسافت کمتر از آنچه در برابر اپل انتظار می رفتیکی از اقدامات عجیب امسال مایکروسافت اضافه کردن دوباره پسوند عددی به محصولات سرفیس پرو است. سال گذشته مایکروسافت تصمیم گرفت عدد را حذف کند و از سرفیس پرو 5 با عنوان سرفیس پرو جدید یا سرفیس پرو 2017 یاد شد که امسال مایکروسافت مجددا به روش قبلی نام گذاری خود بازگشته و سرفیس پرو 2018 در واقع سرفیس پرو 6 نام دارد.

سرفیس پرو 6 هم مثل سرفیس لپ تاپ تغییر خاصی نداشته و نسل پردازنده آن به نسل هشتم به روز رسانی شده و همانند سرفیس لپ تاپ از Intel® UHD Graphics 620 نیز به عنوان پردازنده گرافیکی تجمیعی استفاده شده که به گفته مایکروسافت سرفیس پرو 6 نسبت به نسل قبلی 67 درصد سریعتر شده و بهینه سازی بهتری پیدا کرده  و نیز رنگ جدید مشکی نیز به آن اضافه شده است. به این نکته نیز باید اشاره کنیم که آپشن پردازنده Core m3 با 4 گیگابایت حافظه رم از سرفیس پرو 6 حذف شده و تنها پردازنده های Core i5/i7 با 8 یا 16 گیگابایت حافظه رم در دسترس هستند.

اقدام عجیب دیگر مایکروسافت استفاده از نسخه Home ویندوز 10 به جای نسخه همیشگی Pro در سرفیس پرو 6 است که به نوعی با نام سرفیس پرو نیز در تناقض است چرا که اساسا سرفیس پرو برای افراد حرفه ای ساخته شده بنابراین باید نسخه ویندوزی که در آن استفاده می شود نیز متناسب با این دستگاه باشد که علت این کار مایکروسافت معلوم نیست.

سرفیس پرو محصولی است که کلاس خاص خود را دارد و همیشه نسبت به رقبای شناخته شده اش برتری داشته که قطعا سرفیس پرو 6 هم از این موضوع مستثنا نخواهد بود و نمی توان به مایکروسافت این جا در برابر پیشرفت اپل خرده گرفت چرا که آیپد پرو اپل تنها به لحاظ ظاهری به سرفیس پرو مایکروسافت شباهت دارد و به لحاظ قدرتمندی در حد تبلت است نه در حد یک لپ تاپ که سرفیس پرو را بتوان رقیبی برای آن دانست.

قیمت آغازین سرفیس پرو 6 نسبت به نسل قبلی کمی افزایش داشته که دلیل آن نیز همان حذف پایین ترین مدل نسل قبلی است اما در مدل آغازین نسل ششم نسبت به مدل برابر نسل پنجم 100 دلار کاهش قیمت داشته و سرفیس پرو 6 از قیمت 899 دلار با مشخصات پردازنده Core i5 و 8 گیگابایت حافظه رم و 128 گیگابایت حافظه SSD شروع شده و به 2299 دلار با مشخصات پردازنده Core i7 و 16 گیگابایت حافظه رم و 1 ترابایت حافظه داخلی SSD ختم می شود. این قیمت شامل کیبورد، قلم و سرفیس دایل نیست و برای تهیه آن ها باید مبالغ 159 دلار، 59 دلار و 99 دلار به صورت جداگانه پرداخت شود.

3- سرفیس استودیو 2

نگاه اول - سرفیس های 2018 مایکروسافت کمتر از آنچه در برابر اپل انتظار می رفتمایکروسافت اولین بار در سال 2018 از اولین کامپیوتر AIO خود با عنوان سرفیس استودیو رونمایی کرد که ظاهر و عملکردی متفاوت از AIO های موجود داشت و نسبت به آی مک های اپل نیز تا مدت تقریبا کمتر از 1 سال دارای برتری سخت افزاری بود و حتی بسیاری از طرفداران اپل را نیز جذب خود کرد. اما اپل پس از نمایشی که از آی مک های 2017 داشت و خصوصا آی مک پرو باعث شد تا دوباره نگاه ها جذب قدرت فول العاده آی مک های اپل شود. آنچه انتظار می رفت این بود که مایکروسافت نیز برای آی مک پرو پاسخی آماده کند که در سال 2017 خبری از نسل جدید سرفیس استودیو نبود تا اینکه مایکروسافت پس از حدود 2 سال در دوم اکتبر سال جاری میلادی نسل دوم سرفیس استودیو را رونمایی کرد.

سرفیس استودیو 2 دارای همان صفحه نمایش 28 اینچی ساخته شده با فناوری پیکسل سنس مایکروسافت است که رزولوشن 4500×3000 با تراکم پیکسلی 192 پیکسل بر هر اینچ و نمایش 13.5 میلیون پیکسل است اما در بخش های دیگر آن تغییراتی ایجاد شده است. مایکروسافت این بار از حافظه رم 8 گیگابایتی را حذف کرده و حافظه رم 16 یا 32 گیگابایتی اما این بار از نوع DDR4 را ارائه می کند. تنها آپشن پردازنده برای سرفیس استودیو 2 نیز پردازنده Intel® Core™ i7-7820HQ است و خبری از پردازنده های نسل هشتم یا حضور Core i9 در سرفیس استودیو 2 نیست اما استفاده از سری HQ به جای سری U که در نسل قبل استفاده شده بود قدرت بیشتری به سرفیس استودیو 2 داده است.

دیگر تغییر مهم سرفیس استودیو 2 تغییر حافظه داخلی آن است که ظرفیت حافظه آن نسبت به نسل گذشته تغییری نکرده و همان گزینه های 1 ترابایت یا 2 ترابایتی در نظر گرفته شده با این تفاوت که این بار از نوع SSD استفاده شده و سرعت بیشتری را در خواندن و نوشتن برای سرفیس استودیو 2 فراهم کرده است. پیش از این در سرفیس استودیو 1 شما می توانستید آپشن های 1 ترابایت یا 2 ترابایتی HDD را انتخاب کنید و در کنار آن تنها 64 یا 128 گیگابایت نیز حافظه SSD برای سریعتر خواندن برخی برنامه ها مثل خود سیستم عامل یا برنامه هایی که نیاز به سرعت بالایی در خواندن و نوشتن دارند ارائه می شد.

دیگر تغییر سرفیس استودیو 2 بخش پردازش گرافیکی است که 50 درصد قدرت بیشتری پیدا کرده و حالا دو گزینه پردازنده گرافیکی اختصاصی NVIDIA® GeForce® GTX 1060 با 6 گیگابایت حافظه اختصاصی GDDR5 و NVIDIA® GeForce® GTX 1070 با 8 گیگابایت حافظه اختصاصی GDDR5 برای آن در نظر گرفته شده و همچنین مایکروسافت یک پورت جدید USB-C نیز به پورت های سرفیس استودیو 2 اضافه کرده تا از آی مک های اپل عقب نماند.

تا اینجا مشخصات آی مک های 2017 و سرفیس استودیو 2 تقریبا برابری می کند غیر از آپشن 64 گیگابایتی حافظه رم DDR4 آی مک ها که سرفیس استودیو 2 از آن بی بهره است. سرفیس استودیو 2 قوی ترین سرفیس ساخته شده تا به حال است اما قوی ترین AIO نیست چرا که رقیب پیشتازی به نام آی مک پرو را در مقابل خود می بیند.

باید دید واکنش مایکروسافت نسبت به آی مک پرو اپل در آینده چگونه خواهد بود و آیا مایکروسافت هم رقیبی جداگانه برای آی مک پرو اپل تدارک می بیند و باید منتظر نسخه خاصی از سرفیس استودیو برای رویارویی با آی مک پرو باشیم یا به قدرت فعلی خود بسنده کرده و به سراغ سخت افزار های سرور مانند نمی رود.

قیمت آغازین سرفیس استودیو 2 نیز همانند سرفیس پرو 6 با توجه به حذف مدل Core i5 در سرفیس استودیو 2 به جای 2299 از 3499 دلار با مشخصات پردازنده Core i7 و 16 گیگابایت حافظه رم و 1 ترابایت حافظه داخلی SSD شروع شده و به 4799 دلار با مشخصات پردازنده cORE I7 و 32 گیگابایت حافظه رم و 2 ترابایت حافظه داخلی SSD ختم می شود.

4- سرفیس هدفون (Surface Headphones)

نگاه اول - سرفیس های 2018 مایکروسافت کمتر از آنچه در برابر اپل انتظار می رفتعضو جدید خانواده سرفیس یک عضو جانبی با عنوان سرفیس هدفون است. سرفیس هدفون یک هدفون بی سیم و با کیفیت برای برقراری تماس های صوتی و تصویری، کنفرانس ها و پخش موزیک است. البته اولویت مایکروسافت با توجه به مشخصات سرفیس هدفون بخش تماس ها و کنفرانس ها بوده و نمی توان گفت سرفیس هدفون صرفا برای گوش کردن موزیک در مقابل دیگر رقبا گزینه بهتری است اما یک گزینه مناسب با پشتیبانی از همه سیستم عامل ها و با قابلیت استفاده از دستیار صوتی کورتانا و با noise cancellation بالاست.

سرفیس هدفون به پورت USB-C برای شارژ مجهز شده که به گفته مایکروسافت در کمتر از 2 ساعت به صورت کامل شارژ شده و تا 15 ساعت نیز می تواند شارژدهی کند که شارژدهی بالایی است. یک پورت 3.5 میلیمتری هدفون نیز روی آن تعبیه شده که امکان استفاده با سیم آن را نیز فراهم کند. این هدفون با سیستم عامل ویندوز، اندروید، iOS و مک او اس سازگار است و قیمت 350 دلاری برای آن در نظر گرفته شده است.


شما سرفیس های 2018 مایکروسافت را چطور ارزیابی می کنید؟

درباره نویسنده

مدیر و موسس پیان، ناظر تولید محتوای پیانتک
لینک کوتاه مطلب:

مطالب مشابه
اختصاصی پیانتکمایکروسافتگوناگون

دانلود آپدیت جدید Xbox One

اختصاصی پیانتکمایکروسافتگوناگون

دانلود آپدیت جدید Xbox 360

سامسونگنگاه اول

گلکسی اس 10 در نگاه اول - Samsung Galaxy S10

مایکروسافتنقد و بررسی لپ تاپ

نقد و بررسی سرفیس لپ تاپ 2 از نگاهی اجمالی - Microsoft Surface Laptop 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *