در قسمت قبلی بررسی دوئل بزرگ تر از همیشه مایکروسافت و اپل به بررسی قسمت سیستم عامل های کامپیوتر و موبایل و همچنین بررسی رقابت میان اسمارت فون های این دو شرکت پرداختیم. حال در این پست به بررسی نرم افزار ها و سرویس های آنلاین این دو غول فناوری خواهیم رفت.

نرم افزار های کاربردی و سرویس های آنلاین

مایکروسافت

اگر بخواهیم در زمینه نرم افزارهای کاربردی و سرویس های آنلاین صحبت کنیم مسلما برنده بی چون و چرای این میدان مشخص است. چرا که همگی نرم افزار های پر کاربرد و عالی مایکروسافت را به خوبی می شناسیم درحالی که اپل تعداد اندکی از این قبیل نرم افزار ها و سرویس ها دارد. نرم افزار های آفیس، ویژوال استودیو، اسکایپ و سرویس وان درایو از پرکاربردترین محصولات مایکروسافت هستند. موتور جست و جوی بینگ، آفیس آنلاین و پایگاه خبری MSN نیز از دیگر خدمات آنلاین دیگر مایکروسافت هستند. نرم افزار جدید Sway هم یک نرم افزار برای ساخت وبسایت است و زیر مجموعه مایکروسافت آفیس به حساب می آید که در آینده در مورد این نرم افزار توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد. اما در مقابل اپل نرم افزارهای کاربردی و سرویس های آنلاین اندکی دارد و جای خالی های نرم افزار های اپل را محصولات مایکروسافت پر می کند. اپل تنها یک مجموعه نرم افزاری به نام آی لایف دارد که شامل نرم افزارهایی برای سازماندهی و ویرایش عکس و فیلم است و نیز تنها برای سیستم مکینتاش ارائه شده است. همچنین سرویس آنلاین ابری اپل به نام آی کلود هم که احتمالا با آن آشنایی دارید تنها سرویس آنلاین اپل است که تنها برای سیستم عامل های اختصاصی اپل ارائه شده است.

پس برنده بی چون و چرای قسمت نرم افزاری، غول نرم افزار دنیا یعنی مایکروسافت است چرا که نرم افزارهای کاربردی خوبی را تولید می کند و همچنین نرم افزار های خود را تنها برای سیستم عامل خودش یعنی ویندوز ارائه نمی کند و در سیستم عامل های دیگر نیز اغلب شاهد حضور گروهی از نرم افزار های مایکروسافت هستیم.

اما مسلما مایکروسافت نمی تواند تمام نرم افزار ها و سرویس های خود را برای سیستم عامل های دیگر تولید کند و تمرکز خود را بیشتر روی سیستم عامل خود قرار می دهد. یکی از ویژگی های گوشی های لومیا را می توان استفاده از تمام نرم افزار های شرکت مایکروسافت مثل وان درایو، اسکایپ، وان نوت، مایکروسافت آفیس، آب و هوای MSN، اخبار MSN و نرم افزار های دیگر این شرکت دانست. البته شاید برخی از این نرم افزار ها در سیستم عامل های دیگر نیز یافت شود اما یکپارچگی سیستم عامل ویندوز جذابیت خاصی به آن ها می بخشد.

قطعا شما نیز از نرم افزار های خوب مایکروسافت حداقل یک بار استفاده کرده اید و همین باعث محبوبیت این شرکت در زمینه تولیدات نرم افزاری شده است. در بخش بعدی از بررسی سیستم عامل و نرم افزار های این دو شرکت خارج می شویم و به بررسی رقیبان سخت افزاری این دو شرکت خواهیم پرداخت. با پیانتک همراه باشید.

asiasazan468