بدون شک نسخه نهایی ویندوز ۱۰ قوی ترین و برجسته ترین نسخه سیستم عامل ویندوز است و مایکروسافت توانسته شکست قبلی خود یعنی پروژه ویندوز ۸ را جبران کند و دوباره به اوج باز گردد. از برخی تغییرات آشکار آن می توان به بازگشت منوی استارت و همچنین بزرگترین تغییر آن پشتیبانی از فرمت ها بیشتر رسانه ای در ویندوز ۱۰ اشاره کرد.

در حالی که در ویندوز های قبلی کاربران مجبور بودند برای دیدن سایر فرمت های رسانه ای که توسط مدیا پلیر پیش فرض ویندوز پشتبانی نمیشد ، از پلیر های دیگر مثل VLC و یا MediaMonkey استفاده کنند ، مایکروسافت در نسخه جدید ویندوز سه فرمت جدید را به پشتیبانی فرمت های خود اضافه کرده است که عبارتند از : MKV ، FLAC و پشتیبانی از ۴K HEVC. ( در زیر درباره آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.)

ویندوز ۱۰ از فایل های صوتی فرمت FLAC پشتیبانی می کند

ویندوز 10

FLAC مخفف Free Lossless Audio Codec و یک فرمت صوتی متن باز جهت کدک کردن فایل های صوتی در دنیای دیجیتال می باشد. امروزه این فرمت طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. همانطور که می دانید فرمت mp3 با حذف یکسری از جزییات فایل صوتی مرجع اقدام به کاهش حجم آن می کند؛ درنتیجه کیفیت فایل صوتی کاهش می یابد.  از مهمترین برتری فرمت Flac نسبت به فرمت mp3 عدم حذف داده ها از فایل صوتی مرجع (wave ,AIFF و …) می باشد و صدا تقریبا بدون افت کیفیت فشرده می شود. البته حجم آن هم نسبت به mp3 بالاتر است. حالا در ویندوز ۱۰ می توانید این موسیقی های با این فرمت را نیز به راحتی بشنوید.

ویندوز ۱۰ از فایلهای MKV نیز پشتیبانی می کند

در ویندوز های قبلی شرکت مایکروسافت فرمت محبوب MKV برای فیلم ها پشتیبانی نمیشد و کاربر مجبور به استفاده از پلیر های دیگر بود و حالا در ویندوز ۱۰ این مشکل برطرف شده و فرمت MKV  نیز پشتیبانی می شود.

پشتیبانی ویندوز ۱۰ از فیلم های ۴K HEVC

ویندوز 10

مایکروسافت به طور سنتی استاندارد فایلهای جدید مثل FLAC و MKV را دیر پذیرفته است که با عنوان “۱۰ سال دیر تر ” لقب گرفته است . با این حال از حرکات این شرکت به نظر می آید که تغییر کرده و  این بار از فایلهای ۴K فرمت HEVC نیز در ویندوز جدیدش پشتیبانی می کند.

ویندوز ۱۰ با پشتیبانی از این فرمت که با نام H265 نیز شناخته شده است ، خیلی راحت تر به پردازش فیلم های با استاندارد ۴K می پردازد در حالی که نسخه های قبلی ویندوز تا ۱۰۸۰p را پشتیبانی و راحت تر پردازش می کرد.

قابلیت Play To Device در ویندوز ۱۰

ویندوز 10

با قابلیت Play To Device ویندوز ۱۰ شما می توانید موزیک خود را در یک دیوایس دیگر مانند گوشی خود که آن را به کامپیوتر وصل کرده اید پخش کنید. این قابلیت قبلا با نام هایی مثل Cast که گوگل برای پلی کردن یک ویدیو از گوشی در تلویزیون نیز شناخته می شد.

DVD دیگر چندان در ویندوز ۱۰ پشتیبانی نمی شود اما جایگزین هایی دارد

ویندوز 10

در حالی که مایکروسافت Media Center را در ویندوز ۱۰ قرار نداده است و دیگر وجود ندارد ، یک برنامه رایگان توسط مایکروسافت برای پخش DVD در ویندوز ۱۰ قرار داده شده است به نام Windows DVD Player که کاربرانی که در ویندوز های قبلی از مدیا سنتر استفاده کردند می توانند از این جایگزین برای پخش dvd استفاده کنند.

البته مایکروسافت گفته این برنامه به صورت یک آپدیت در ویندوز ۱۰ در دسترس خواهد بود اما تا این لحظه اثری از آن مشاهده نمی شود و کاربرانی که این نرم افزار را بخواهند باید به قیمت ۱۵ دلار از استور ویندوز ۱۰ تهیه کنند.

اما کسانی که مایل به تهیه آن نباشند می توانند از نسخه کامپیوتر پلیر VLC ( نه نسخه ای که در استور قرار داده شده) استفاده کنند و به وسیله آن علاوه بر DVD فرمت های بیشتری را نیز شاهد باشند.