پیانتک نقد و بررسی موبایل، مقاله های تخصصی تکنولوژی و…

اندروید ، ios ، ویندوزفون کدام سیستم عامل بهتر است؟

اندروید ، ios ، ویندوزفون کدام سیستم عامل بهتر است؟

شاید تا به حال این سوال برای شما پیش آمده باشد که از میان سیستم عامل های موجود در بازار کدامیک از همه بهتر است؟ در اصل ۴ سیستم عامل در بازار وجود دارد ، اندروید ، ios ، ویندوزفون و بلک بری . اما بلک بری را بنا به دلایلی که بار ها مطرح شده می توان ناموفق دانست و از میدان رقابت حذف کرد. در این مطلب قصد داریم این سه سیستم عامل را با هم مقایسه کنیم و قضاوت با شما.

اندروید

سیستم عامل اندروید که متعلق به شرکت گوگل است تقریبا ۷ سالی از اولین نسخه بتای آن می گذرد. اندروید خیلی خوب جای سیستم عامل سیمبین نوکیا را گرفت و نوکیا را از دور رقابت کنار زد. در حال حاضر بسیاری از شرکت های معروف دنیا بر روی گویش های خود از این سیستم عامل استفاده می کند. از تولدش تا به الان در نسخه های مختلفی به روز رسانی شده که هر نسخه با نام یک شیرینی یا دسر و… نام گذاری شده و آخرین نسخه آن تاکنون اندروید ۵٫۱ آبنبات چوبی است. اما موردی که تا به حال بار ها از این سیستم عامل انتقاد شده این است که چرا در برخی مواقع بر روی گوشی های میان رده اندرویدی و کم و بیش در گوشی های رده بالا این سیستم عامل دچار مشکل می شود و هنگ و … به همراه دارد؟ این برای اندروید یک ضعف بسیار بزرگ بشمار می رود و در چند سال اخیر باعث شده تا شاید تعدادی از طرفداران خود را از دست بدهد. اما با این حال اندروید یک سیستم عامل جذاب است و برای آن بسیاری برنامه وجود دارد و اگر کمی دقت کنید در خیلی موارد بسیاری از برنامه ها اول برای اندروید و پس از مدتی برای سایر سیستم عامل ها منتشر می شوند. همچنین از گرافیک بسیار خوبی نیز در بازی ها و … برخوردار است.

ios

سیستم عامل آی او اس (ios) شرکت اپل که بر روی دستگاه های این شرکت به صورت اختصاصی عرضه می شود هم ۷-۸ سالی از تولدش گذشته است. این سیستم عامل ابتدا با نام iphone os و سپس با نام ios برای دستگاه های اپل انتشار یافت. اگر بخواهیم راجع به آن کمی بیشتر دقت کنیم درمیابیم که این سیستم عامل جذابیت های بسیاری دارد و بسیاری از برنامه های آن از گرافیک فوق العاده ای برخوردارند و همچنین هنگ و … در این دیده نشده است . پس می توان اینجا این سیستم عامل را از اندروید برتر دانست چرا که از امکانات بسیار بهتر و سرعت بالاتری نسبت به آن برخوردار است.

ویندوزفون

این سیستم عامل هم همانطور که می دانید متعلق به غول نرم افزار دنیا یعنی مایکروسافت است. درباره تاریخچه این سیستم عامل اگر بخواهیم بحث کنیم باید گفت این سیستم عامل در سال ۲۰۱۰ معرفی شد و با طراحی متفاوت و زیبا جایگزین ویندوز موبایل شد. یکی از مزیت های ویندوزفون نسبت به اندروید این است که درباره آن چه در گوشی های میان رده و چه در گوشی های رده بالا باید هنگ و… را فراموش کنید. پس می توان از این جهت آن را نسبت به اندروید برتر دانست. البته یکی از بزرگترین ضعف های ویندوزفون نبود تعداد زیاد برنامه ها برای آن و پایین بودن گرافیک برخی بازی های آن است. البته این مشکل تا چند ماه دیگر رفع می شود و با قابلیتی که مایکروسافت در ویندوز ۱۰ قرار داده است تمام برنامه های اندروید و ios به راحتی به ویندوزفون تبدیل می شوند و این مشکل حل می شود. هم اکنون سومین سیستم عامل محبوب جهان است اما به آینده آن خوش بین هستیم به این دلیل که مایکروسافت در حال حاضر با خرید نوکیا خود نیز دست به کار شده و با تولید اسمارت فون های لومیا قصد دارد تا به جایگاه محبوب تری در میان مصرف کنندگان کسب کند. تاکنون مایکروسافت موفق بوده و گوشی های لومیا تولید مایکروسافت با آن که هنوز نوپا هستند و فعلا گوشی های میان رده با گوشی های قبلی نوکیا جایگزین می شوند اما عملکرد بسیار عالی تا الان داشته اند. و همانطور که در اخبار و شایعات مختلف شنیده می شود مایکروسافت نیز گوشی های رده بالای خیلی خوبی را در آینده ای نزدیک روانه بازار خواهد کرد و این می تواند کمی از محبوبیت اندروید کم کند. باید منتظر عملکرد مهندسان مایکروسافت باشیم.