چندی پیش بانک مرکزی بانکها را ملزم به فراهم کردن زیر ساخت از روش رمز یکبار مصرف بانک (OTP) برای رمز اول و دوم به جای روش قدیمی برای بالاتر بردن امنیت حساب مشتریان در تراکنش‌های بانکی کرد.

طبق اعلام بانک مرکزی قرار بود این استفاده از روش OTP از اول خرداد ماه سال جاری برای مشتریان اجباری شود که در حال حاضر اجباری شدن آن را به تعویق انداخته اما بانک‌ها ملزم به تشویق مشتریان پر تراکنش خود (تراکنش‌های بالای 500 هزار تومان) به استفاده از این روش به جای روش قدیمی هستند.

در این مطلب قصد داریم تا با رمز یکبار مصرف بیشتر آشنا شویم و راههای دریافت آن برای بانک‌های مختلف را بررسی کنیم. با پیانتک همراه باشید.

 

رمز یکبار مصرف یا OTP چیست؟

رمز یکبارمصرف بانک چیست و چگونه آن را دریافت کنیم؟

رمز یکبار مصرف یا OTP که مخفف One Time Password مدتی است خیلی مورد استقبال سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و کلا سیستم‌های کاربر محور قرار گرفته است. چرا که نسبت به روش سنتی امنیت بسیار بالاتری دارد و جلوی بسیاری از سو استفاده‌ها را می‌گیرد.

در این روش وقتی کاربر بخواهد به سیستمی وارد شود برای احراز هویت به جای اینکه یک رمز ثابت داشته باشد و آن را مورد استفاده قرار دهد، هر بار یک رمز جدید برایش تولید می‌شود. این رمز جدید نیز از طرق مختلفی مثل اپلیکیشن‌های احراز هویت یا سیستم پیامک (SMS) در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

در بسیاری از موارد از این روش برای امن‌تر کردن حساب کاربری استفاده می‌شود که موسوم به تعیین هویت دو مرحله‌ای است و پس از اینکه کاربر رمز ثابت خود را وارد کرد باید در مرحله دوم یا از طریق اپلیکیشن احراز هویت تائید کند که کسی که وارد حساب کاربری او می‌شود مورد تائید است و یا اینکه از طریق SMS کدی که برایش ارسال شده را وارد کند تا بتواند به حساب کاربری‌اش وارد شود.

رمز یکبار مصرف در بانک چیست؟

رمز یکبار مصرف در بانک نیز مشابه همان سیستمی که توضیح دادیم عمل می‌کند. پیش از این در بانک‌ها رمز یکبار مصرف به صورت سخت افزاری وجود داشت که برای برخی مشتریان ارائه می‌شد و مشتری باید یک دستگاه توکن خریداری می‌کرد و طبق دستورالعمل، از آن به عنوان رمز تصادفی در هر بار تراکنش یا ورود به سیستم بانکی‌اش استفاده می‌کرد.

اما در مکانیزم جدید بانک‌ها، به جای توکن سخت افزاری کاربر از یک اپلیکیشن روی گوشی هوشمندش برای دریافت رمز تصادفی استفاده می‌کند و دیگر نیازی به خرید دستگاه اضافه یا حمل دستگاه اضافه نیست.

در این روش در هر بار که کاربر درخواست کند یک رمز اول و رمز دوم تصادفی تولید می‌شود که پس از مدتی نیز منقضی شده و دیگر عمل نمی‌کند. بدین ترتیب امنیت حساب مشتریان تا حد زیادی افزایش پیدا کرده و جلوی سو استفاده‌هایی که تاکنون مثل کلاهبرداری فروشندگان و… شاهد بودیم گرفته می‌شود.

البته استفاده از این روش برای تراکنش‌های بالای 500 هزار تومان است و برای تراکنش‌های کمتر از آن کاربر می‌تواند از همان رمز اول و دومی که خود تعیین کرده استفاده کند.

حال که با این روش آشنا شدیم در ادامه روش فعال سازی آن در برخی بانک‌ها را بررسی می‌کنیم.

روش فعال سازی رمز یکبار مصرف بانک در برخی از بانک ها

بانک ملی با اپلیکیشن 60

بانک ملی از پیشگامان استفاده از اپلیکیشن برای این روش بود و سامانه‌ای موسوم به سامانه 60 را تحت یک اپلیکیشن برای اندروید و iOS ارائه کرده که هر 60 ثانیه یک رمز اول و دوم جدید تولید کرده و در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

برای فعال سازی این سیستم ابتدا لازم است با مراجعه به لینک زیر اپلیکیشن 60 را برای دستگاه خود دریافت و نصب کنید و سپس برای فعال سازی آن یا از طریق سامانه بام و گزینه فعال سازی رمز یکبار مصرف، یا از طریق خود پرداز و گزینه فعال سازی رمز یکبار مصرف و یا از طریق کیوسک یا Cashless و گزینه تغییر رمز و فعال سازی رمز یکبار مصرف اقدام کنید.

به هر سیستمی که مراجعه کنید، بانک یک کد در سیستم به شما نمایش خواهد داد و یک توکن نیز برای شما پیامک می‌کند که باید به اپلیکیشن وارد شده و کد دریافتی از سیستم و کد توکن را در بخش مربوطه وارد کنید تا اپلیکیشن فعال سازی شود.

لازم به ذکر است برای هر کارت بانکی که در بانک ملی دارید باید این فرآیند را طی کنید.

بانک سامان با اپلیکیشن رمزینه

بانک سامان نیز اپلیکیشنی تحت عنوان رمزینه دارد که برای دو پلتفرم اندروید و iOS ارائه شده و می‌تواند رمز اول، رمز دوم و رمز اینترنت بانک یکبار مصرف در اختیار کاربر قرار دهد.

اگر از مشتریان بانک سامان هستید ابتدا از طریق لینک زیر اپلیکیشن رمزینه را دریافت و سپس به یکی از شعب بانک سامان جهت فعال سازی اپلیکیشن مراجعه کنید.

بانک تجارت با اپلیکیشن همراز

بانک تجارت نیز اپلیکیشن همراز را برای پلتفرم رمز یکبار مصرف خود ارائه کرده که با مراجعه به سایت آن از طریق لینک زیر می‌توانید آن را دریافت و نصب کنید.

بعد از نصب اپلیکیشن برای دریافت توکن فعال سازی باید به یکی از خودپردازهای بانک تجارت مراجعه کرده و از طریق گزینه سایر خدمات به گزینه فعال سازی رمز پویا دسترسی پیدا کنید و در فیشی که دریافت می‌کنید، شماره سریال توکن شما وجود دارد.

از طریق پیامک نیز یک کد فعال سازی برای شما ارسال شده که با در اختیار داشتن این دو کد می‌توانید کارت خود را در اپلیکیشن ثبت کنید.

برای غیرفعال کردن این سیستم نیز باید از طریق خود پرداز و گزینه غیرفعال کردن رمز پویا اقدام کنید.

بانک پاسارگاد با اپلیکیشن موبایل بانک

بانک پاسارگاد امکان فعال سازی و مشاهده رمز را خود اپلیکیشن موبایل بانک پاسارگاد فراهم کرده و کاربران نیازی به نصب اپلیکیشن‌های غیر از موبایل بانک ندارند.

بنابراین در صورتی که قبلا اقدام به فعال سازی اپلیکیشن موبایل بانک خود کرده باشید می‌توانید با مراجعه به مسیر سایر » عملیات کارت » فعال / غیرفعال سازی رمز یکبار مصرف کارت امکان رمز یکبار مصرف را فعال یا غیر فعال کنید.

در صورتی هم که تاکنون از این سیستم استفاده نکرده‌اید باید ابتدا آن را از طریق لینک زیر دریافت و برای فعال سازی به شعب بانک پاسارگاد مراجعه کنید.

لازم به ذکر است بانک پاسارگاد تنها رمز دوم را به صورت یکبار مصرف تولید و مورد استفاده قرار می‌دهد.

بانک ملت

بانک ملت به جای استفاده از اپلیکیشن از سیستم پیامکی یا USSD به همراه همان روش قدیمی توکن سخت افزاری استفاده می‌کند.

برای فعال سازی روش USSD باید به سامانه بانکداری اینترنتی بانک ملت مراجعه و به منوی تخصیص یکبار رمز همراه / پیامکی رفته و با وارد کردن شماره تلفن خود آن را فعال کنید.

زین پس از طریق سامانه *712# در منوی یکبار رمز می‌توانید رمز یکبار مصرف خود را دریافت کنید. البته در حال حاضر این روش تنها برای دو اپراتور همراه اول و ایرانسل قابل استفاده خواهد بود.

برای فعال سازی روش پیامکی نیز در صورتی که قبلا USSD را فعال کرده باشید به صورت خودکار پیامکی نیز فعال می‌شود و در غیر این صورت باید مراحل بالا را دنبال و آن را فعال کنید.

استفاده از این روش در بانک ملت رایگان نیست و هزینه سالانه 5 هزار تومانی را نیز برای کاربر در پی دارد.

بانک صادرات

بانک صادرات نیز اپلیکیشن رمز یکبار مصرف ندارد و تنها راه دریافت رمز یکبار مصرف کد USSD است که در گوشی‌های مختلف و اپراتورهای مختلف در دسترس کاربران است.

فعال سازی این سرویس نیز هزینه اضافه در بر ندارد و نیازی به مراجعه به بانک نیست و در بار اول با شماره گیری کد *719# و وارد کردن شماره کارت و تنظیم یک رمز عبور 4 رقمی فعال می‌شود و هر بار با شماره گیری این کد و وارد کردن شماره کارت و رمز عبور می‌توانید رمز یکبار مصرف را دریافت کنید.

شایان ذکر است با اینکه روش مورد استفاده بانک صادرات بسیار ساده است اما بسیار نا امن نیز هست چرا که هر کسی با در اختیار داشتن شماره کارت و آن رمز عبور 4 رقمی شما میتواند رمز یکبار مصرف را دریافت کند.

بانک رفاه

در بانک رفاه برای فعال سازی رمز یکبار مصرف باید ابتدا به شعب بانک مراجعه و یک کد فعال سازی دریافت کنید و سپس با مراجعه به لینک زیر با توجه به اینکه سریال دریافتی از بانک با FDL یا FDN شروع می‌شود اقدام به نصب اپلیکیشن تولید رمز بانک رفاه نمائید.

بانک سپه

برای فعال سازی رمز یکبار مصرف در بانک سپه نیز باید اپلیکیشن آن را دریافت و به شعبه جهت فعال سازی نرم افزار مراجعه کنید تا نرم افزار شما فعال و قابل استفاده شود.

بانک کشاورزی

بانک کشاورزی نیز اپلیکیشنی برای تولید رمز یکبار مصرف ارائه کرده که از طریق لینک زیر قابل دریافت است اما برای فعال سازی آن نیز حتما باید به یکی از شعب بانک کشاورزی مراجعه کنید.

بانک سرمایه

بانک سرمایه نیز اپلیکیشن رمز ساز دارد و از طریق لینک زیر می توانید آن را دریافت کنید اما مثل بانک کشاورزی و سپه، برای بانک سرمایه نیز باید به شعبه بانک خود مراجعه کنید تا اپلیکیشن فعال سازی شود.

بانک سینا

در بانک سینا هم اپلیکیشن رمز ساز تولید شده و نیازی به مراجعه حضوری برای فعال سازی هم نیست و از طریق سامانه بانکداری اینترنتی بانک سینا می‌توانید این قابلیت را فعال و استفاده کنید.


نظر شما درباره این روش دریافت رمز بانکی چیست؟ از آن استفاده می‌کنید؟


administrator, bbp_keymaster

مدیر و موسس پیان، ناظر تولید محتوای پیانتک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *